Ciągły strach i surrealizm a psychoza lub schizofrenia

Witam od pewnego czasu kompletnie przestało mi zależeć na kontaktach z innymi,ciągle towarzyszy mi jakby surrealizm,wszystko ostatnio wydaje mi się dziwne jakbym żył ale obok, wszystko jest takie mroczne, patrze się na budynek a on jest straszny idę przez ulicę ciągle się czegoś boje ludzie z plakatów na ulicy jakby spoglądają na mnie,boje sie tez chodzic wieczorem po ulicy bo mysle ze ktos zrobi mi krzywde.Odstawilem tez leki ssri czy mogly one wywolac u mnie psychoze boje sie ze to schizofreni

Jest to uczucie zmiany, nierealności, oddalenia otaczającego świata. Odczucia takie zdarzają się w stanach zmęczenia i napięcia lękowego, wtedy niewątpliwie należą do fizjologii. Derealizacja jednak zasadniczo należy do dziedziny zaburzeń psychicznych. Występuje w stanach fobii, natręctw, w depresji. Jej główną przyczyną jest lęk. Mówi się także o derealizacji w schizofrenii. Jednak przeżycia tego typu u osób chorych na schizofrenię wyraźnie się wyodrębniają. Odczuwana zmiana ma w tym wypadku charakter zasadniczy. Świat staje się obcy, dziwny, magicznie zmieniony, jest terenem dziejącego się urojonego tajemniczego dramatu. Chory czuje się wyobcowany, zagubiony albo, rzadziej, ma wrażenie zbliżenia się, roztopienia w świecie, nowego rozumienia i zgłębienia jego tajemnic. Derealizacja schizofreniczna jest więc odległa od występującej np. w nerwicy, jak psychoza od zaburzeń niepsychotycznych.
Dlatego zalecam konsultację psychiatryczną
Pozdrawiam

Takie surrealistyczne doznania to derealizacje, które pojawiają się między innymi w depresji. W Twojej wiadomości piszesz sporo o swoich lękach. A te są częściej nerwicowe i raczej przeciwstawne psychozie.
Jeśli boisz się o swój stan psychiczny to udaj się na konsultację psychiatryczną. Nie jest dobrym pomysłem samodzielne odstawianie leków.
Pozdrawiam serdecznie!

Witam,

nie napisał Pan w jaki sposób odstawił leki, gdyż nie powinno się robić tego nagle – grożą wtedy skutki zespołu odstawienia, takie jak: silny niepokój, lęki, pobudzenie, drżenie, bezsenność, depresja, poczucie ogólnego rozbicia, mdłości.
Należy z nich schodzić powoli zmniejszając dawkę – powinno być to skonsultowane z doświadczonym lekarzem, może to trwać nawet 2 miesiące.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel

Dzień dobry, przyczyny pana stanu mogą być bardzo różne, zachęcam do jak najszybszego kontaktu z lekarzem psychiatrą w celu przeprowadzenia diagnozy i rozpoczęciu ewentualnego leczenia. Pozdrawiam.