Co mam zrobić z tabletkami w takiej sytuacji?

co powinnam zrobić w takiej sytuacji? biorę tabletki regularnie nigdy nie zapominam ale miałam operacje w szpitalu przez co zapomniałam się umówić po tabletki antykoncepcyjne przez przeszedł mi tydzień placebo i równy następny tydzień bez tabletek. W szale tego, że nie wzięłam ich regularnie wzięłam tabletki po kupieniu od razu a powinnam wziąć następne opakowanie w pierwszym dniu miesiączki? Skończyłam całe opakowanie i aktualnie mam placebo lecz nie mam miesiączki zamiast okresu jest brązowe plamienie. Co powinnam teraz zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy nie miała Pani możliwości rozpocząć nowego opakowania tabletek antykoncepcyjnych w terminie miesiączki należało odczekać jeden cykl, aby je przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. W tej sytuacji, gdy wzięła Pani już opakowanie rozpoczęte tydzień później to zaburzenie wystąpienia krwawienia mogło się pojawić. Trzeba pamiętać że podczas stosowania antykoncepcji mamy do czynienia z krwawieniem z odstawienia, a nie miesiączką. Z tego też względu należy udać się do lekarza ginekologa, aby doradził co w tej sytuacji należy zrobić. Rozwiązań zapewne jest kilka: przerwa od antykoncepcji hormonalnej, zmiana metody antykoncepcji, odczekanie do momentu ustabilizowania się cyklu na nowo. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem ginekologiem, aby omówić dalsze postępowanie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-dwuskladnikowe

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej