Co mogę zrobić, aby powstrzymać nawrót zapalenia?

Dzień dobry, mam problem z nawracajacą grzybicą pochwy. Pierwszy raz pojawiła się po mocnej antybiotykoterapii i za pierwszym razem objęła miejsca intymne, skórę w okolicach tych miejsc i cały układ pokarmowy razem z jamą ustną. Stosowałam tabletki flukonazolu przez pół roku, maści zewnętrzne i oczywiście kremy do jamy ustnej. Niestety po zaprzestaniu stosowania flukonazolu grzybica pochwy i skóry miejsc intymnych wraca, stosowałam klotrimazol dopochwowo i na skórę, dodatkowo probiotyki, na 3 tygodnie było dobrze i ponownie nawrót, jeszcze raz zastosowałam klotrimazol i miesiąc po zakończeniu ponownie nawrót. Dodam że mąż za każdym razem leczy się ze mną, bieliznę pościele i ręczniki prasuję. Co mogę zrobić, aby powstrzymać nawracanie zapalenia grzybiczego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć infekcje drożdżakowe są jednocześnie najczęściej atakującymi i dającymi względnie łagodne dolegliwości, to jednak walka z grzybicą jest zazwyczaj żmudna i długotrwała. Do najważniejszych działań profilaktycznych faktycznie należy higiena, stosowanie probiotyków ginekologicznych, właściwa dieta opierająca się na ograniczeniu cukrów prostych w diecie, a przy pierwszych objawach choroby – leczenie obejmujące także partnera seksualnego.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Proszę jednak pamiętać, że czynnikiem wpływającym na nawrót choroby może być nadmierna higiena intymna, a w przypadku gdy grzybica dotyka nie tylko miejsca intymne – nieodpowiednia dieta, a także niedostatki w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Ponieważ wspomina Pani także o grzybicy ogólnoustrojowej, sugeruję by wykonała Pani także badania z krwi na obecność patogenu, może Pani także zwrócić się do immunologa.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-atypowe.

Za nawracające grzybice odpowiedzialne jest także stosowanie leków – nie tylko antybiotyków, ale także pigułek antykoncepcyjnych, sterydów czy leków immunosupresyjnych. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.