Co oznacza taki napadowy kaszel?

Witam. Od pewnego czasu mam napadowy kaszel suchy na zmiane z mokrym(odkrztuszam wtedy jasna wydzieline) czuje ciagla potrzebe chrzakania. Przy tym bol w klatce piersiowej i w plecach ale nie caly czas ttylko nagle i na pare minut,godzin. Mam dusznosci przy tym wszystkim wysilkowa i czasami spoczynkowa. Czasmi mocno mnie zatyka i czuje bol w barkach i plecach.Bardzo boje sie ze to zator plucny. Czy to mozliwe?Pale papierosy od 10 lat . Rtg pluc w lipcu 2020 w porzadku. Morfologia ok. Laryngolog stwierdzil ze to splywajaca wydzielina po gardle poniewaz mam skrzywiona przegrode nosa. Ja juz nie mam sily poniewaz to uczucie jakbym sie krztusila czasami . Dodam ze mam zaburzenia lękowe. Czy to moze byc na tle nerwowym?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku kaszlu, który trwa przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą. Lekarz w razie konieczności zaleci bardziej specjalistyczne leczenie pulmonologiczne. Warto również wykonać dodatkowe badania takie jak spirometria, czy rtg płuc.

Kaszel często pojawia się jako objaw chorób układu oddechowego. Laryngolog stwierdził, że boryka się również ze wpływającą wydzieliną, niekiedy także jej nadprodukcja w drogach oddechowych może przyczynić się do powstawania kaszlu. Wspomina Pani, że towarzyszą mu jeszcze dodatkowe objawy, jak ból i duszności w klatce piersiowej. W obecnej sytuacji warto również zrobić test na obecność koronawirusa. Oczywiście nie można również wykluczyć tego, że Pani kaszel podobnie jak duszności mają podłoże psychogenne. W takim przypadku wskazana jest jeszcze konsultacja psychologiczna i psychiatryczna.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na naszym portalu, z którego dowie się Pani więcej na temat rodzaju kaszlu oraz jego potencjalnych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel

Warto również przeczytać, jak na pytania dotyczące podobnej tematyki odpowiadają specjaliści:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-napadowy-kaszel

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-radzic-sobie-z-uporczywym-suchym-kaszlem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chroniczny-kaszel-i-biala-wydzielina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.