Co oznacza ten wynik TK zatok u 30-latki?

Dzień dobry, ostatnio miałam problem z zatokami i zostałam skierowana na TK zatok, mianowicie wyszło polipowate zgrubienia błony sluzowej obu zatok szczękowych, największe na scianach przednio-przyśrodkowych gr do 11mm (P) i 5mm (L); zatoki klinowej do max 5mm. Komórki sitowia częsciowe bezpowietrze przez pogrubiałą błone śluzową. Kompleksy przewodowo-ujściowe prawej zatoki szczękowej i czołowej niedrożne; lewej zatoki szczękowej oraz zatoki klinowej znacznie zwęzone. Zgrubienie błony śluzowej małżowiny nosowej środkowej po stronie prawej z częściową niedrożnością przewodu nosowego, przegroda nosowa prosta z dziobem kostnym po prawej stronie dł 3mm. Jak dalej działać z takimi wynikami tk? Co w tym przypadki najlepiej robić? :) Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani badanie tomografii zatok. Badanie takie w bardzo dokładny sposób obrazuje stan funkcjonowania danej przestrzeni. Nie wspomniała Pani, czy choruje na jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowane są pewne leki.

Na podstawie danego wyniku badania, można by stwierdzić, że wystąpiły liczne zgrubienia polipowate błony śluzowej zatok szczękowych i klinowych. Zmiany polipowate często tworzą się na skutek licznych infekcji górnych dróg oddechowych, alergicznego nieżytu nosa, czy przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej wyścielającej zatoki. Dochodzi do nagromadzenia się gęstej wydzieliny, która długo zalega w poszczególnych zatokach. Prowadzić to może do stanu zapalnego, niedosłuchu, silnego bólu głowy i twarzoczaszki, a także uczucia rozpierania.

Wystąpiła również niedrożność przewodu nosowego na skutek zgrubienia błony śluzowej. Może to prowadzić do problemów ze swobodnych oddychaniem, chrapaniem, a także bezdechów sennych.

Ze względu na odległość, trudno jednoznacznie ocenić stan Pani zdrowia. Proponujemy, zatem konsultację z lekarzem laryngologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu. Prawdopodobnie na początku zostanie zastosowane leczenie objawowe.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-zapaleniu-zatok-sprawdz-domowe-sposoby

https://zdrowie.parenting.pl/przyczyny-zapalenia-zatok-przynosowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.