Co robić ze swędzącą zmianą na wargach sromowych?

Dzień dobry Na wardze sromowej zewnętrznej pojawiła się czerwona, bardzo swędząca i piekąca zmiana.Wizytę u ginekologa mam dopiero za kilka dni, a uporczywe swędzenie uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie. Czy to może być grzybica?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywana przez Panią zmiana może świadczyć o infekcji intymnej o podłożu grzybiczym, bakteryjnym lub wirusowym. Dokładna diagnoza będzie możliwa po dokonaniu wymazu i odpowiednich badaniach.

Musi sobie Pani odpowiedzieć na pytanie, czy w przeszłości dochodziło do podobnych dolegliwości. Warto również mieć na uwadze ewentualne zakażenie chorobami przenoszonymi płciowo, takimi jak chlamydia, kiła lub rzeżączka. Jest to prawdopodobne w momencie gdyby niedawno doszło do zbliżenia z osobami nowo poznanymi lub gdyby korzystała Pani z publicznych toalet.

Na dolegliwości związane z infekcjami intymnymi pomocna jest farmakoterapia z użyciem odpowiednich maści, a czasem również antybiotyków.

Więcej informacji o infekcjach intymnych znajdzie Pani w naszym artykule, do którego link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.