Co zrobić, żeby poprawić chód?

Kiedy chodzę nie prostuję kolan do końca. Kiedy stopa dotyka podłoża, moje nogi zginają się a nie prostują. Na dodatek mam koślawe kolana (idą do wewnątrz) i prawdopodobnie płaskostopie. Mam 25 lat i pogłębioną kifozę piersiową. Czy można jeszcze zrobić coś dla poprawy mojego chodu, żeby kolana prostowały się?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Panią kłopot z prostowaniem kolan podczas chodu może być spowodowany ich koślawością. W innych przypadkach taki problem pojawia się po urazach lub występuje jako pochodna różnych chorób związanych ze stawami. Takim schorzeniem jest często zwyrodnieniowe zapalenie stawu kolanowego, objawiające się bólem, osłabieniem mięśni i trudnościami w poruszaniu.

W leczeniu wspomnianych przypadłości pomocna jest przede wszystkim fizjoterapia. Zalecamy więc, aby umówiła się Pani z profesjonalistą, który będzie w stanie zaproponować odpowiednią metodę leczenia występujących u Pani schorzeń. Doraźnie, jeżeli pojawia się ból i nie ma innych przeciwwskazań, można stosować maści przeciwbólowe na miejsce objęte stanem zapalnym (np. powstałym w wyniku urazu).

Z fizjoterapeutą będzie Pani w stanie wykonać ćwiczenia, które będą mogły zniwelować występujące wady. Należy działać natychmiast, ponieważ jakakolwiek zwłoka może prowadzić do pogłębienia schorzeń.

W wolnej chwili zachęcamy Panią do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym koślawości kolan:

https://portal.abczdrowie.pl/kolana-koslawe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.