Czy antykoncepcja mogła zachować skuteczność?

Dzień dobry, ja mam parę pytań które ostatnio bardzo mnie nurtują odnośnie tabletek antykoncepcyjnych Vibin mini 1) czy jeśli wzięłam w jednym dniu dwie tabletki, przez przypadek (1 i 2 z trzeciego rzędu) to ochrona była wtedy zachowana? Zadzwoniłam potem do mojej pani ginekolog, która powiedziała mi żebym dalej brała normalnie tabletki z hormonami, tak też zrobiłam i skończyły mi się dzień wcześniej niż zazwyczaj (skończyły się w piątek, a zazwyczaj kończyły się w sobotę) sobotę zaś potraktowałam jako pierwszy dzień przerwy (zazwyczaj była to niedziela) i po tych 7 dniach (czyli ostatnia tabletka placebo została wzięta w piątek)(krwawienie wystąpiło) zaczęłam nowy blister od soboty, czy wszystko zrobiłam dobrze? 2) moje drugie pytanie brzmi, co wypadku biegunki pierwszego dnia przyjmowania tabletek (pierwszego dnia pod wieczór zaczęłam się zastanawiać czy miałam rano biegunkę i nie mogłam sobie przypomnieć, na 95% jestem przekonana że nie, więc nie brałam dodatkowej tabletki, jak już to jeden luźny stolec, dwa stolce już po upłynięciu 4 godzin, będę konsultować to z psychologiem, gdyż takie przemyślenia pochodzą od panicznego strachu przed ciążą) 3) trzecie pytanie dotyczy 8 dniowej przerwy pomiędzy opakowaniami, ile czasu trzeba się wtedy zabezpieczać? I czy od następnego opakowania jest się już chronionym? 4) czwarte pytanie dotyczy przerwy po 20 tabletkach, ale gdy przed nimi zrobiło się omyłkowo 8 dni przerwy, co w tym wypadku?
KOBIETA, 20 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy jednego dnia przyjęła Pani dwie tabletki i w związku z tym blister skończył się wcześniej, a przerwa wynosiła jedynie 7 dni, czyli tyle ile powinna i po tym czasie rozpoczęła Pani kolejny blister w sobotę (o dzień wcześniej niż zawsze), postępowanie było jak najbardziej prawidłowe.

Jeżeli kiedykolwiek dostałaby Pani biegunki, ale minęłyby już 4 godziny od zażycia pigułki, jej skuteczność będzie zachowana i nie ma powodów do obaw o zapłodnienie.

Wydłużenie przerwy między opakowaniami do 8 dni może skutkować słabszym działaniem hormonów i z tego powodu konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejny tydzień, a po tym czasie będzie już Pani w pełni chroniona.

W przypadku, gdy przed dwudziestoma tabletkami wykonała Pani 8 dni przerwy, istnieje prawdopodobieństwo zapłodnienia, dlatego warto wykonać test ciążowy, jeżeli nie pojawiłoby się krwawienie z odstawienia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi stosowania antykoncepcji hormonalnej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-hormonalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.