Czy brać leki mimo dobrych wyników?

Od roku chodzę do poradni diabetologicznej. Przy badaniach okresowych wyszło, że mam podwyższony cukier - max. 160 na czczo. Zacząłem brać Amaryl 2 i Metformaxa, oprócz tego dieta. Schudłem 20 kg i teraz ważę 90 kg oraz więcej ruchu, ćwiczeń. Amaryl 2 był za mocny i aktualnie biorę pół tabletki rano Amaryl 1 i Metformax. Wyniki cukru i moje samopoczucie jest bardzo dobre, ale nadal pani doktor przepisuje lekarstwa. Czy jest sens i czy można chociaż na jakiś czas odstawić leki i czy kiedykolwiek będę mógł to zrobić?

MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Zalety pomp insulinowych

Pompy insulinowy stosowane są przez osoby cierpiące na cukrzycę. Jakie są zalety stosowania tego urządzenia? Na ten temat wypowiada się ekspert - dr Tomasz Gawrecki.

Witam!
Leczenie cukrzycy polega na osiągnięciu optymalnych wartości stężeń cukru oraz hemoglobiny glikowanej za pomocą odpowiedniego leczenia. Podstawowym leczeniem cukrzycy t.2 jest dieta i regularny wysiłek fizyczny jednakże czasami konieczne jest stosowanie leków. Z Pana opisu wynika, że jest Pan na dobrej drodze ku wyrównaniu cukrzycy. Jeśli wspomniane parametry będą optymalne to jestem przekonany, że Pani diabetolog będzie podejmować próbę redukcji leków, a być może nawet odstawienia leków. Jednakże tego nie da się w tej chwili ocenić. Pana współpraca z lekarzem i staranne przestrzeganie zaleceń zasługują na pochwałę! Proszę współpracować tak jak do tej pory, dążyć do osiągnięcia prawidłowego wskaźnika BMI poprzez redukcję masy ciała a insulinooporność powinna się zmniejszyć. Musi się Pan wykazać cierpliwością i sumiennym przestrzeganiem zaleceń dietetycznych i ruchowych, a nie tylko poziomy cukru, ale także samopoczucie będzie optymalne. Proszę pozostać pod opieką diabetologa. Pozdrawiam serdecznie!

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty