Czy ciągłe zmęczenie może być objawem choroby?

Mam 21 lat, od dłuższego czasu mam problemy z nadmierną sennością, często mimo normalnie przespanej nocy (niezależnie czy było to 8, 10 czy 12h) zawsze w ciągu dnia potrzebuję ok 2h drzemki. Ostatnio próbuję oszukać organizm pijąc kawę jednak senność nadal jest. Miałam robione podstawowe badania krwi w których wyszła lekka anemia dostałam żelazo i nic więcej. Niedawno doszedł bardzo dziwny ból stawów? Jest to bardzo męczący pulsujący ból w ramionach (barkach?). Jeszcze jednym istotnym szczegółem może być zbyt szybkie męczenie się, jestem (byłam) typem sportowca zmęczenie nie było mi straszne, jednak zaczęły się problemy gdy po szybkim marszu łapię zadyszkę. Powiem szczerze, że może nie jest to nic takiego jednak dużo się teraz słyszy o niewykrytych chorobach, bądź trudnych do zdiagnozowania a nie ukrywam jest to dla mnie męczące. Z góry dziękuję za odpowiedź.
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam

Proszę wybrać się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć o wszystkich swoich dolegliwościach i niepokojach. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań. Myślę, że doszukiwanie się u siebie ukrytych chorób nie jest wskazane. Często zdarza się bowiem, że anemia i zmęczenie wspływają na obniżenie napędu życiowego oraz nastroju.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

proszę zgłosić swoje objawy do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie całego panelu badań krwi. Warto też zasięgnąć porady psychologa, ponieważ przewlekłe zmęczenie bardzo często łączy się z przedłużającym się napięciem, chronicznie utrzymującym się stresem, który odpowiada za większość cywilizacyjnych chorób. Każdy człowiek reaguje na stres inaczej. Jedni mają kłopoty żołądkowe, przyspieszone bicie serca, jeszcze inni cierpią na bezsenność czy pogorszenie pamięci. Zwiastunami stresu może być także osłabienie i ospałość. Takich sygnałów nie wolno bagatelizować.

Serdecznie pozdrawiam!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl