Czy ja jestem już chroniona?

Dzień dobry. Nie wiem czy poprawnie przyjęłam tabletkę antykoncepcyjna vibin mini. W czwartek (03.03) odstawiłam krążek nuvaring i przepisano mi tabletki. Ginekolog kazał poczekać do 1 dnia miesiączki i przyjąć tabletkę. W sobotę (05.03) około południa zauważyłam trochę krwi połączonej ze śluzem więc przyjęłam tabletkę, krwawienie było lekkie przez cały dzień a w niedzielę (06.03) bardziej obfite. Czy dobrze zrobiłam? Czy jestem już chroniona czy muszę się dodatkowo zabezpieczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nasi eksperci zalecają różne sposoby postępowania przy zamianie środka antykoncepcyjnego.

Można nie robić przerwy pomiędzy dwoma różnymi hormonalnymi metodami antykoncepcji, a więc rozpocząć przyjmowanie tabletek jeszcze tego samego dnia co wyjęto krążek dopochwowy. Można również zażyć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną po siedmiodniowej przerwie – tak jak było dotychczas. Takie postępowanie powinno nie zaburzyć skuteczności antykoncepcji, choć niektórzy dla bezpieczeństwa wolą stosować dodatkową formę zabezpieczenia przez kolejny tydzień.

Pani postąpiła jeszcze inaczej rozpoczynając opakowanie tabletek w pierwszym dniu krwawienia, co również jest dopuszczalne. Jeśli poprzednia metoda antykoncepcji została zastosowana do końca, to skuteczność powinna zostać zachowana i nie wymagałoby to żadnych dodatkowych działań.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przejsc-z-krazkow-dopochwowych-na-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-przy-zmianie-krazka-na-tabletki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-krazka-antykoncepcyjnego-na-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.