Czy krótszy sen może mieć negatywne skutki?

Z różnych przyczyn "zmuszony" byłem przez 3 weekendy z rzędu spać po 3-4h. Trochę mi to chyba weszło w nawyk bo z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę śpię średnio po 3-4h już od ponad 2 mcy. Po prostu się budzę bez budzika i mam problem z ponownym zaśnięciem więc idę coś tam robić. W ciągu dnia nie odczuwam żadnych skutków "niewyspania się" ani zmęczenia. W ciągu tygodnia śpię zazwyczaj 6-7h i często wtedy jestem bardziej zmęczony niż w weekendy gdy śpię 3-4. Dodam jeszcze, że nigdy nie umiałem długo spać i 7h to zawsze był dla mnie absolutny maks jaki potrafiłem przespać. Czy krótszy sen w weekendy na dłuższą metę może mi sprawić jakieś problemy? Czy powinienem się starać "zmuszać" do przesypiania większej ilości czasu?

Dzień dobry,

wszelkie badania nad snem i jego powiązaniami z psychomotoryką (szybkością, adekwatnością reakcji np. u kierowców), koncentracją i pamięcią pokazują, że sen jest bardzo istotny z punktu widzenia poznawczego funkcjonowania mózgu, ale i dla emocjonalnego, hormonalnego funkcjonowania. Jest to przecież główna forma jego regeneracji. Nawet jego krótkotrwałe niedobory mogą wpływać na Pana samopoczucie. Jeśli przesypia Pan w trakcie tygodnia wystarczającą ilość snu, to nie będzie to tak, że weekend jakoś znacząco jednorazowo obniży Pana funkcjonowanie, ale jeśli miałoby to być tak jak Pan opisał - nawykiem, to w perspektywie czasowej /przyszłościowej może się Pan spodziewać nazwijmy to ogółem "mniejszej wydajności". Polecałabym przyjrzeć się co takiego innego dzieje się w trakcie weekendu (rodzaj spędzonego czasu; wysiłku, dieta, emocje) co może wpływać na długość snu. Z długością snu związane jest również wchodzenie w poszczególne fazy snu, a co za tym idzie wytwarzanie się odpowiednich fal mózgowych.

Mam nadzieję, że chociaż częściowo odpowiedziałam na Pana wątpliwości.

Pozdrawiam,

dr Małgorzata Mazurek