Czy mam nawrót anemii w wieku 28 lat?

Witam, jakiś czas temu robiłam badania morfologii. Od pewnego czasu czuje się znużona, przemęczona oraz śpiąca. Mam małe dziecko, tłumaczę że to może przez zakres obowiązków. Wyniki badań morfologi wyszly następująco. Krwinki czerwone podwyższone 5.29 zakres normy 3.50 - 5.00. Następnie obnizone MCV 80.5 norma 83 - 103. Kolejne MCH obniżone 26.3 dla normy 28- 34. Zrobiłam również badanie żelaza i wykazało 71.8, a zakres prawidlowy 37 - 145. Dodam, że miałam cesarskie cięcie 14 msc temu, przed porodem borykałam się z anemią, ale wyniki podczas trwania ciazy i ciągłej suplementacji były w normie. Czy to może być nawrót anemii? l. 28
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

obniżone parametry morfologii krwi obwodowej MCV i MCH mogą wskazywać na anemię z niedoboru żelaza, a za tą tezą przemawia zarówno Pani samopoczucie, jak i fakt, iż w ciąży cierpiała Pani z powodu niedokrwistości. Odsyłam do artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/mch oraz https://portal.abczdrowie.pl/mcv.

Ponieważ wartość stężenia żelaza we krwi nie jest miarodajna i nie ukazuje faktycznego stanu zdrowia, sugerowałabym poszerzenie badań krwi o ferrytynę i transferynę. Niestety wartość żelaza jest bardzo zmienna – kilka dni spożywania produktów o stosunkowo wysokiej zawartości tego pierwiastka może spowodować, że wynik badań będzie zafałszowany. O faktycznym wysyceniu organizmu żelazem mówi poziom białka zwanego ferrytyną. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Proszę również skonsultować wyniki badań z lekarzem – prawdopodobnie przepisze Pani preparat żelaza. Warto także zadbać o dietę, która poprawi parametry krwi, ponieważ sama suplementacja żelaza może nie wystarczyć.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty