Czy mogę mieć przewlekłe zapalenie trzustki?

witam proszę o poradę w zeszył roku miałam jednodniowy incydent silnych biegunek i bólu brzucha i wtedy podwyższona lipaza (93 norma 60) , zrobiłam w tym czasie 2 usg , 2 tomografie komputerowe, gastroskopię ,elastazę (>500) ,kalprolektynę (32 norma <120) , lekarze sądzą ze to nie trzustka , obawiam się że to pzt a nikt nie che mnie pokierować na EUS. do dziś towarzyszą mi brzydkie stolce według mnie są tłuszowe (w bad.poj.krople tłuszczu) , wzdęcia odbijanie . Czy może być to PZY czy bez Eus nie da się określić ? Jeśli to PZT to mogę mieć nadzieję że to początek choroby ?bo czytam że solce tłuszczowe to już 90 % trzustki nie pracuje ?dziękuję bardzo za pomoc

To może być PZT. Niestety trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę, gdyż wartości lipazy, amylazy, jak i badania obrazowe mogą być prawidłowe. Warto zobaczyć, czy suplementacja enzymów trzustkowych przyniesie poprawę.