Czy mogę mieć zawał mając 19 lat?

Czy jest możliwość zawału w wieku 19 lat? Jestem szczupła dosyć palę papierosy strasznie dużo ale ciągle się boję o swoje zdrowie i coś wymyślam ogólnie mam ból lewej ręki drętwieje często i pod sercem kuje momentami ból dziwny i do tego straszny lęk mam stwierdzoną nerwicę serca lękowa i każdy mówi że to nerwobóle a ja jednak żyje tym że zbliża się zawał :(
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność

Około 40-60% Europejczyków prowadzi siedzący tryb życia, z czego płyną bardzo negatywne skutki zdrowotne. Ile czasu powinniśmy poświęcać na wysiłek fizyczny? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podejmowanie co najmniej 30-minutowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności prze 5 dni w tygodniu lub 20-minutowej aktywności o dużej intensywności ? przez 3 dni w tygodniu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania



Witam,

wystąpienie zawału przed 40. rokiem życia zdarza się rzadko, choć jest to możliwe – wówczas czynnikiem decydującym jest stres i siedzący tryb życia. W Pani przypadku, z uwagi na młody wiek, jest to jednak mało prawdopodobne – na zawał „pracujemy” wiele lat. Stąd sprzyjają mu m.in. otyłość lub nadwaga powodujące w konsekwencji miażdżycę.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-tak-naprawde-wywoluje-zawal-serca.

Dolegliwości, które Pani wymienia prawdopodobnie nie wskazują na zawał – kłucie, choć budzi obawy pacjentów, bardzo rzadko w rzeczywistości jest symptomatyczne dla zawału. Częściej jest to uczucie gniecenia, rozpierania czy pieczenia w mostku lub między łopatkami, a do tego duszność, wymioty i ból promieniujący do lewej ręki.

Jeśli jest Pani zainteresowana, pod tym adresem znajdzie Pani opis najczęstszych symptomów zawału mięśnia sercowego: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zawalu-serca.

Ten ostatni symptom może jednak wskazywać również na dolegliwości ze strony odcinka szyjnego kręgosłupa, zaś pozostałe objawy, które Pani opisuje mogą mieć swoje źródło w nerwicy i permanentnym stresie, jakiego Pani doświadcza.

By wykluczyć budzące Pani lęk obawy o zawał serca, sugeruję wizytę u internisty. Z pewnością warto wykonać podstawowe badania krwi oraz moczu, a jeżeli Pani objawy wzbudzą niepokój u lekarza, skieruje Panią do kardiologa w celu wykonania koniecznych badań serca (np. EKG). Warto również wykonać RTG odcinka szyjnego kręgosłupa – być może wskaże przyczynę bólu promieniującego do ręki.

Proszę zapoznać się z tym materiałem, znajdzie tam Pani informacje na temat diagnostyki zawału serca: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-zawalu-serca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty