Czy mogę wziąć tabletkę przed pierwszym dniem cyklu?

Witam. Tabletki biorę już dwa lata, od czasu do czasu robię miesięczną przerwę w ich stosowaniu. Zawsze okres dostawałam planowo, tym razem jest inaczej. Spóźnia mi się już dość długo, w ciąży nie mogę być, tego jestem pewna. Bardzo zależy mi na tym, by znów móc zacząć brać tabletki (przerwę zrobiłam, gdy rozstałam się z chłopakiem). W związku z tym pytanie, czy mogę zacząć brać tabletki nie czekając na okres? I jeśli tak, to po jakim czasie będą one skuteczne?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną powinna Pani przyjąć pierwszego dnia miesiączki, by zachowana była maksymalna skuteczność, już od pierwszej tabletki. W przypadku rozpoczęcia antykoncepcji niezależnie od miesiączki, nie można liczyć na jej skuteczność. Ponadto, proszę pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne to preparaty hormonalne, których nie można stosować według własnego uznania robiąc co kilka miesięcy przerwy.
Tutaj przeczyta Pani o działaniach niepożądanych antykoncepcji hormonalnej:

Antykoncepcja hormonalna - przeciwwskazania