Czy można dietą wspomóc leczenie choroby Parkinsona?

Czy istnieje dieta, która może pomóc w przypadku parkinsona? Wiem, że to nieuleczalna choroba, ale może choć trochę da się pomóc choremu poprzez jedzenie?

Żywieniu jest zależne od etapu choroby i indywidualnych cech pacjenta. Zalecane są produkty dobrej jakości- pełnoziarniste zboża, orzechy, pestki, awokado, tłuste ryby oraz drób a także nieodłączny element prawidłowego żywienia czyli warzywa i owoce. Dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na energię i wszystkie składniki odżywcze. Należy rozważyć zmianę konsystencji posiłków jeśli pacjent ma trudności z przełykaniem.
Z żywienia należy wykluczyć bądź znacząco ograniczyć produkty przetworzone - słodycze, dania typu fast food.
Pozdrawiam,
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado)

Dokładne zalecenia przekaże dietetyk, warto się skontaktować ze specjalistą. Co do ogólnych zaleceń, należy zwrócić uwagę na zawartość warzyw i owoców, błonnika, płynów. Ważna jest także konsystencja pokarmów, ponieważ w przebiegu choroby Parkinsona mogą pojawić się trudności w połykaniu. W aptece można dostać suplementy diety dedykowane pacjentom z chorobą Parkinsona.
Pozdrawiam