Czy muszę pilnie usunąć ten guzek z piersi?

Dobry wieczór Posiadam w piersi guzek o cechach gruczolako- włókniaka o wym.23x22x9mm wczoraj dowiedziałam się z testu że jestem w ciąży. Nie wiem czy usunięcie tego z piersi jest bezpieczne proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gruczolakowłókniaki to łagodne nowotwory piersi, które zaleca się usuwać (zwłaszcza kobietom po 25. roku życia) niejako na wszelki wypadek. Odnotowuje się nieco zwiększone ryzyko zezłośliwienia u kobiet z nowotworową historią w rodzinie. Jednak jest to rzadkość – niekiedy lekarze zalecają tylko obserwację guzka, zwłaszcza gdy ten nie przekracza średnicy 4 cm i nie powoduje żadnych dolegliwości. Wskazaniem do usunięcia są, poza wspomnianym bólem czy rozmiarem guza, asymetria piersi bądź szybkie rozrastanie się gruczolakowłókniaka.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/gruczolakowlokniak.

Natomiast co do usunięcia gruczolakowłókniaka, to ciąża jest przeciwwskazaniem do zabiegu, zwłaszcza jej I trymestr. Niemniej na ten temat koniecznie powinna Pani porozmawiać z lekarzem, musi być Pani przygotowana także na to, że z uwagi na wpływ hormonów na pojawienie się tego typu guza w piersi, bardzo często gruczolakowłókniaki rozrastają się okresie ciąży (a także i menopauzy).

Być może przydatne okażą się także odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-gruczolakowlokniak oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-to-jest-gruczolakowlokniak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.