Czy operacja prostaty jest naprawdę konieczna?

Mam 67 lat. Od dawna uprawiam sport, od kilkunastu lat biegam codziennie do 5 km. 8 lat temu przebyłem lekki zawał, ale to już jest w porządku, co potwierdzają coroczne badania kardiologiczne i analizy krwi i moczu. 7 lat temu zaczęły mi się typowe problemy z prostatą. Od kilku lat biorę codziennie OmnicOcas 0,4 i nie muszę już wstawać w nocy, jedynie rano leci trochę cienko, w ciągu dnia normalnie. 2 lata temu USG wykazało powiększenie prostaty do 50x49x50 mm, badanie z przed 3 miesięcy nie wykazało dalszych zmian. Stwierdzono też zaleganie moczu po mikcji - do 200 ml. PSA dwa lata temu 4,5, rok temu 3,8, ostatnie 4,65. Lekarz prowadzący w Przychodni zaleca wykonanie teraz operacji poszerzającej. Konsultowałem się ostatnio z Urologiem ze Szpitala Bielańskiego - Nie potwierdził konieczności operacji. Przydałaby mi się chociaż trzecia opinia. Jeśli operacja rzeczywiście jest teraz niezbędna, jakie będą jej pozytywy i negatywy?

Witam!

W Pańskim przypadku PSA niewiele przekracza normę dla wieku (do 4,5 ng/ml). Z opisu może wynikać, że farmakoterapia jest wystarczającym leczeniem łagodnego rozrostu prostaty, gdyż objawy związane z zaburzeniem oddawania moczu są opanowane (nie występuje nocne oddawanie moczu, strumień względnie prawidłowy). Jednakże warto byłoby wykonać aktualne USG, które powinno zobrazować rozmiary gruczołu, oraz aktualne zaleganie moczu. Pomikcyjne zaleganie moczu jeśli jest nasilone może doprowadzić do poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego, w konsekwencji może spowodować niewydolność nerek. W związku z tym rozważając leczenie zabiegowe warto byłoby dysponować aktualnym badaniem USG. Jeśli nie zostanie stwierdzone znaczne zaleganie moczu i zmiany w obrębie układu kielichowo-miedniczkowego to wydaje się, że może być kontynuowane leczenie zachowawcze, farmakologiczne. Proponowany zabieg wykonywany jest cystoskopowo, poprzez wprowadzenie cystoskopu przez cewkę moczową. Za pomocą elektrokoagulacji z okolicy szyi pęcherza usuwany jest nadmiar tkanek, utrudniających odpływ moczu. Do korzyści zabiegu można zaliczyć ułatwione oddawanie moczu poprzez zwiększenie światła szyi pęcherz moczowego, likwidacja (najczęściej zmniejszenie) pomikcyjnego zalegania moczu. W związku z zabiegiem mogą jak zwykle wystąpić powikłania, zarówno wczesne np. krwawienie, zakażenia jak i późne np. częściowe zarośnięcie poszerzanego miejsca (co może wymagać ponownego zabiegu). Podsumowując, aby dokładnie ocenić wskazania do zabiegu konieczne jest dokładne badanie fizykalne oraz aktualne badanie USG. Na podstawie informacji przedstawionych w opisie wydaje się, że zabieg nie jest konieczny.

Pozdrawiam serdecznie!