Czy osoba otyła i mająca nieregularnie okres może brać tabletki antykoncepcyjne? Czy są one skuteczne?

Od początku tego roku mam dziwne cykle - z jednej strony regularne, a z drugiej nieregularne. Okres dostaję na przemian: jeden miesiąc mam okres po 28 dniach, a drugi miesiąc mam po 33 - 47 dniach. Obecnie mam 25 lat, byłam badana na podejrzenie zespołu policystycznych jajników, diagnozy nie potwierdzono (miało to miejsce jak miałam 23 lata). Miałam wysoki poziom estrogenu, insulinooporność, otyłość (110 kg), hirsutyzm. Badanie USG nie wykazało powiększonego endometrium i cysty w jajnikach. Jak byłam badana, to wszystkie cykle były w granicach od trzydziestu paru do czterdziestu paru dni. Moje pytanie jest takie - czy coś jest nie tak przy takiej dziwnej nieregularności (a może regularności)? Mam jeszcze pytanie - jakie metody antykoncepcji zapewnią mi ochronę przed niechcianą ciążą? Czy to prawda, że osoba o mojej wadze nie powinna używać tabletek antykoncepcyjnych (chodzi mi o ich skuteczność)?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nieregularność cykli wynika prawdopodobnie z zaburzeń hormonalnych. Być może jest to właśnie zespół policystycznych jajników (PCOS) - wskazywałaby na to otyłość, insulinooporność i hirsutyzm. Radzę udać się do ginekologa-endokrynologa i poprosić o ponowną diagnostykę hormonalną. U kobiet chorych na PCOS, które nie planują póki co ciąży, włącza się zwykle antykoncepcję hormonalną. W Pani przypadku mogłaby ona jednak być nieskuteczna, ze względu na dużą masę ciała.

Najlepszym rozwiązaniem, które prawdopopbnie okazałoby się być remedium na większość Pani problemów "hormonalnych", byłoby pozbycie się zbędnych kilogramów. Najlepiej byłoby zrobić to pod kierunkiem dietetyka. Zapraszam również do serwisu abcodchudzanie.pl.

Skuteczną, pewną metodą antykoncepcyjną będzie w Pani przypadku prezerwatywa.

Pozdrawiam!