Zapobieganie ciąży przy pco

Witam, pytanie mam pewnie nietypowe. Jak skutecznie zapobiegać ciąży mając zdiagnozowane pco i nie korzystając z pigułek, plastrów i spirali? Mam już dwoje dzieci, o pierwsze starałam się dwa lata, drugie urodziło się 13 mies. po urodzeniu pierwszego, przy drugim cyklu zaraz po porodzie. Nie chcę więcej dzieci, ale z pewnych względów hormonów też nie mogę stosować. Czy naturalne sposoby są przy pco w ogóle możliwe i skuteczne?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Warunkiem istotnej skuteczności naturalnych metod antykoncepcji jest regularność cykli miesięcznych. W przypadku zespołu policystycznych jajników jest to niemożliwe. Pomijając to, że na razie nie chce Pani kolejnego dziecka, w Pani przypadku bardzo niekorzystna byłaby kolejna ciąża w ciągu około 2 lat od urodzenia poprzedniego potomka. Mogłaby się odbić negatywnie na zdrowiu Pani, jak i dziecka! W Pani sytuacji zalecanie metod naturalnej antykoncepcji byłoby wielką głuopotą. Poza tym, według WHO tzw. "metody naturalne" to w ogóle nie jest antykoncepcja.

Jedyną metodą antykoncepcyjną o dużej skuteczności, którą mogę w Pani przypadku polecić jest prezerwatywa. Dobrej jakości kondom, zakupiony w aptece, właściwie stosowany, jest metodą o naprawdę dużej skuteczności.