Czy po zmianie tabletek antykoncepcyjnych może pojawia się plamienie?

Dzień dobry, chiciałam zapytać,czy po zmianie tabletek antykoncepcyjnych może pojawiać się plamienie. Choruję na endometriozę. Po visanne, zaczęłam brać Belarę,w 4 miesiącu brania zaczęłam plamić . Lekarz zmienił mi lek na Atywie Daily. Dwa miesiące było ok,w trzecim znów długotrwałe plamienia. Czemu tak się dzieje? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na Pani pytanie odsyłamy przede wszystkim do zapoznania się z ulotką preparatu antykoncepcyjnego, który Pani obecnie stosuje. Informacje o ryzyku wystąpienia plamienia najczęściej zawarte są w punkcie dotyczącym skutków ubocznych stosowania leku. Plamienia podczas stosowania antykoncepcji są powszechne. Szczególnie podczas przyjmowania pierwszych opakowań preparatu, zmianie preparatu lub zmianie formy antykoncepcji. Jeśli natomiast plamienie się przedłuża i ma niepokojący charakter zaleca się wizytę u lekarza ginekologa. W swoim pytaniu wspomina Pani także o tym, że cierpi na endometriozę. Jest to choroba, która zapewne także może wywołać objawy, o których Pani pisze. Jako, że w endometriozie dochodzi do przemieszczania się komórek endometrium poza ich właściwą lokalizację, czyli macicę, mogą pojawiać się różnorodne objawy. Należą do nich także nieregularne krwawienia miesiączkowe, plamienia w trakcie cyklu, bóle podbrzusza czy nasilone objawy PMS. Biorąc pod uwagę chorobę, która towarzyszy stosowanej przez Panią antykoncepcji, warto byłoby skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecna sytuacja związana z pandemią nie ułatwia kontaktów z lekarzami. Może jednak uda się Pani podjąć rozmowę telefoniczną lub zapisać na e-poradę. Lekarz może zalecić także wykonanie dodatkowych badań takich jak: morfologia krwi, badania hormonalne czy przeprowadzenie USG dróg rodnych czy jamy brzusznej. Wiedza o Pani chorobie może także pomóc w zaleceniu odpowiedniego leczenia już na tym etapie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna
https://portal.abczdrowie.pl/belara
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/niepokojace-objawy-przy-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Pragniemy przypomnieć, że udzielane przez nas informacje mają jedynie charakter poglądowy. W celu odpowiedniej diagnostyki oraz doboru najlepszych metod leczenia, prosimy o kontakt ze lekarzem.