Czy powinnam leczyć trądzik różowaty antybiotykoterapią?

Po zabiegu fototerapii, nastąpiła u mnie aktywacja trądzika różowatego. Mam potwierdzona obecnosc helicobacter pylori w organizmie oraz w normie, ale za wysokie tsh. Czy powinnam leczyć trądzik różowaty antybiotykoterapia czy skupić się na eliminacji bakterii z organizmu. Który specjalista powinien o tym zdecydować? Dermatolog? Dietetyk? Gastorlog? Lekarz pepierwszego kontaktu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Schorzenie, o którym Pani pisze jest dermatozą zapalną skóry, występującą dość często zwłaszcza u dorosłych kobiet. Nie ma jednego lekarstwa na wyleczenie tej przypadłości, a kuracja powinna odbywać się wieloetapowo.

Ten rodzaj trądziku powstaje na skutek nadmiernego wydzielania łoju i pod wpływem zaburzeń naczynioruchowych. Początkowo może występować wzmożona reaktywność naczyń bez trwalszych zmian skórnych. Objawiać się to może napadowym zaczerwienieniem skóry twarzy.

Poszczególne zmiany grudkowe, mogą powstawać zwłaszcza pod wpływem: stresu, ekspozycji na słońce, korzystanie z basenów i sauny, spożywaniem alkoholu i ciężkostrawnych potraw, a także w wyniku chorób tarczycy.

U osób chorych na trądzik różowaty nie powinno się stosować zabiegów złuszczających z wykorzystaniem kwasów owocowych oraz kwasu salicylowego.

W leczeniu miejscowym najbardziej sprawdzić się może metronidazol 0,75% oraz kwas azelainowy. Spośród miejscowych antybiotyków korzystne zastosowanie ma klindamycyna, tetracyklina oraz erytromycyna.

Ze względu na odległość, trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na zadane przez Panią pytanie. Proponujemy wizytę u dermatologa, aby zdecydował o właściwej kolejności leczenia, aby było jak najbardziej skuteczne.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.