Czy przy diecie redukcyjnej warto stosować herbatki przeczyszczające?

Mgr Klaudia Wita Dietetyka

Odradzam stosowania środków przeczyszczających. Mogą one prowadzić do podrażniania jelit oraz uzależniać. Po zaprzestaniu stosowania takich środków możemy mieć problemy z pracą jelit, z wypróżnianiem. Poza tym takie środki ograniczają wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia, co może skutkować niedoborami pokarmowymi. Ponadto może to sprzyjać odwodnieniu. Utrata wody z organizmu daje tylko pozorny efekt odchudzania i może być niebezpieczna. Nie warto ryzykować zdrowia dla osiągnięcia szybszych, a w dodatku wątpliwych efektów.

Nie warto. Częste picie takich herbat "rozleniwia" jelita, a więc perystaltyka jelit nie będzie naturalnym procesem tylko trochę wymuszonym, w konsekwencji mniej sprawnym. Dieta bogata w błonnik działa dużo lepiej (i bardziej naturalnie). Dużo lepszym rozwiązaniem są : herbata zielona (oczyszcza), herbata czerwona (wspomaga spalanie tłuszczu).