Czy robić przerwę po skończeniu opakowania tabletek, jeśli brałam antybiotyk?

Witam. W czasie przyjmowania pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych byłam zmuszona zażywać przez 5 dni antybiotyk, który wg załączonej ulotki, osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych (w trakcie ich stosowania, jak i 7 dni po). W czwartym dniu od zakończenia kuracji antybiotykowej podczas stosunku pękła nam prezerwatywa, zdarzyło się to w dniu ostatniej tabletki z opakowania tabletek antykoncepcyjnych. Aby zapobiec ciąży, w ciągu 12 godzin zażyłam tabletkę (72 h po). Teraz wg harmonogramu moich tabletek mam 7-dniową przerwę. Czy powinnam normalnie odczekać 7 dni i rozpocząć drugie opakowanie? Jeżeli tak, to czy skuteczność antykoncepcyjna będzie zachowana od pierwszej tabletki?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Nie powinna Pani w żadnym razie przedłużać przerwy. Nie może być ona dłuższa niż 7 dni, więc powinna Pani rozpocząć nowe opakowanie tego samego dnia, co zwykle.

2. Ochrona powinna być pełna od pierwszej tabletki nowego opakowania. Jeśli jednak mimo wszystko obawia się Pani niechcianej ciąży, proponuję stosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień.