Czy taki spadek wagi jest bezpieczny?

Witam. Mam 36 lat, kobieta. W ciągu roku schudłam 17 kg. Waga rok temu 111 kg, teraz 93- 94, 155 cm wzrostu. Wiem, że to nadal nadwaga. Rok temu zmieniłam pracę, praktycznie całe 8 godzin chodzenia, dość sporo stresu prywatnie, mniej jem. Natomiast czasem odczuwam zmęczenie, niewyspanie. Czy taka utrata wagi w tym czasie jest normalna?
KOBIETA, 37 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ogólnie rzecz biorąc, utrata masy ciała w tempie około 0,5-1 kg na tydzień jest uważana za zdrową i zrównoważoną. W Pani przypadku, strata 17 kg w ciągu roku, przy odpowiedniej diecie i regularnym ruchu, może być uważana za akceptowalną.

Zmęczenie i niewyspanie mogą być efektem zmian w Pani życiu. Ważne jest, aby dbać o równowagę między pracą, życiem prywatnym, aktywnością fizyczną i odpowiednim odżywianiem.

Jeśli odczuwa Pani silne zmęczenie, zalecamy, aby dieta była prowadzona pod okiem fachowego dietetyka, który odpowiednio dobierze makroskładniki posiłków.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://zywienie.abczdrowie.pl/ile-mozna-schudnac-w-2-miesiace

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.