Czy te dolegliwości mogą być spowodowane właśnie tym poziomem tsh?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu zmagam się z problemem trądziku i wypadających włosów. Mam 21 lat dlatego problem ten jest coraz bardziej uciążliwy. Ostatnie badania krwi wykazały TSH na poziomie 5.8. Czy te dolegliwości mogą być spowodowane właśnie tym ? Słyszałem jednak od lekarza że takie odchylenie nie powinno dawać fizycznych objawów..

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dziękuję za zadane pytanie. Domyślam się, że, że objawy, o których Pan pisze, są uciążliwe, a brak diagnozy budzi frustrację.

Wyniki badania poziomu TSH (hormonu tyreotropowego przysadki), które Pan podał, są podniesione i prawdopodobnie Pana tarczyca produkuje niewystarczającą ilość hormonów: trijodotyroniny-T3 oraz tyroksyny-T4, inaczej mówiąc, cierpi Pan na niedoczynność tarczycy. Aby stwierdzić to jednoznacznie należałoby zbadać poziomy hormonów tarczycowych FT3 i FT4. Oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TG i anty-TPO oraz USG tarczycy pomogłoby również stwierdzić, czy przyczyna nie leży w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy – inaczej chorobie Hashimoto.

Hormony tarczycowe mają wpływ na pracę całego organizmu, stąd skutki niedoczynności tego organu są bardzo różnorodne. Na liście potencjalnych objawów znajduje się nadmierne wypadanie włosów oraz zmiany skórne – najczęściej jest to bardzo sucha skóra głównie na kolanach i łokciach, w niektórych wypadkach może być to skłonność do wysypek czy trądzik.

Proszę zastanowić się, czy doświadcza Pan innych objawów niedoczynności tarczycy, jak zmęczenie i senność, przybieranie na wadze, problemy z pamięcią i koncentracją, zaparcia, cienie pod oczami, niska tolerancja zimna. Następnie proponuję udać się na konsultację do lekarza endokrynologa. Ważne jest, by specjalista spojrzał całościowo na Pana wyniki badań oraz samopoczucie, dokonał ich interpretacji i zaproponował dalsze postępowanie.

Zapraszam również do lektury artykułów w tej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczeniee

https://zdrowie.parenting.pl/podwyzszone-tsh-charakterystyka-wystepowanie-przyczyny-objawy-ciaza-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.