Czy ten zespół chorobowy można wyleczyć farmakologicznie?

Czy zespół Zespół Kandinskiego-Clérambaulta da sie wyleczyć? Jeżeli tak to jakimi lekami ? Proszę o jak najszybszą odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zespół Kandinskiego-Clérambaulta (ang. Kandinsky-Clérambault Syndrome) jest rodzajem zespołu paranoidalnego, który w psychopatologii określa się za pomocą tzw. „4 O”, ponieważ pojawiają się następujące rodzaje urojeń: odnoszenia, odsłonięcia, owładnięcia, oddziaływania (poczucie, że ktoś czyta w naszych myślach). Poza urojeniami, w zespole Kandinskiego-Clérambaulta występuje mantyzm – natłok własnych myśli, pseudohalucynacje oraz halucynacje psychiczne – urojenia nasyłania lub wykradania myśli przez obce siły. Pyta Pan o poważną jednostkę chorobową, która wymagałaby właściwego zdiagnozowania i leczenia. Dlatego wskazana byłaby jak najszybsza wizyta u lekarza psychiatry, który zapewne na poczętek pomoże ustalić przyczyny choroby. Najczęstszymi przyczynami zespołu urojeniowego są: nadużywanie narkotyków, dopalaczy, alkoholu lub leków; inną przyczyną może być otępienie starcze i choroba Alzhaimera. Duży wpływ na zdrowie psychiczne mogą mieć również traumy z dzieciństwa. Ustalenie przyczyn pozwoli w sposób odpowiedni dobrać leczenie. Generalnie wyróżnia się dwie polarne wobec siebie metody leczenia zaburzeń psychicznych. Są to metoda farmakologiczna i psychoterapeutyczne. Zastosowanie tych metod zdecydowanie może wpłynąć na jakość funkcjonowania osoby chorej.

Pierwszym krokiem w pokonaniu choroby jest zdanie sobie sprawy z własnych dolegliwości i rozpoczęcie leczenia. Jest Pan zatem na dobrej drodze.

Poniżej linki do pomocnych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-urojeniowy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zaburzen-psychicznych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.