Czy to może być zwykła biegunka?

Witam, 4 dni temu, goraczkowalem nawet do 40°C, bóle mięśni, osłabienie, dreszcze, i silna biegunka po 15 razy dziennie mocne skurcze (to nie Covid, robiłem test). Mam pytanie czy te objawy mogą stanowić zwykła biegunkę tak jak to lekarz rodzinny stwierdził, ponieważ dziś w 5-tym dniu utrzymuje się dalej biegunka i ból brzucha - niepokoi mnie to trochę. Proszę o pomoc czy to normalne i ile czasu może trwać

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie nie jest to „zwykła” biegunka, jak ją Pan określa. Niestrawność, zatrucia pokarmowe – mogą one powodować rozwolnienie, a nawet biegunkę utrzymującą się kilka dni.

Jednak, gdy biegunka jest nasilona, a stolec pojawia się kilkanaście razy dziennie, towarzysząc gorączce i objawom grypopodobnym, wówczas należy rozważyć infekcyjne podłoże dolegliwości. Niestety nie sposób wskazać, co mogło spowodować u Pana tak gwałtowne objawy – w tym mogłyby pomóc badania kału.

Nie sposób wykluczyć grypy jelitowej, która jest chorobą wirusową, ale też infekcji bakteryjnej – w tym salmonellozy. Biegunki również mogą być powodowane przez rotawirusy, adenowirusy i norowirusy. Tym postaciom infekcji często towarzyszą dość gwałtowne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-grype-zoladkowa oraz https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-i-biegunki.

Niezależnie od źródła infekcji, leczenie ma na celu przede wszystkim zapobieżenie skutkom gwałtownych biegunek – czyli odwodnieniu i zaburzeniom elektrolitowym. Dlatego też powinien Pan zadbać o właściwe nawodnienie, przyjmować leki powstrzymujące biegunkę, a także elektrolity w dowolnej formie. Na temat leczenia powinien Pan porozmawiać z lekarzem z przychodni POZ, który może także skierować Pana na badania, jeżeli choroba nie złagodnieje lub nie ustąpi w najbliższych dniach.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nie-mozemy-dopusc-do-powiklan-biegunki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.