Czy w odpowiednim czasie wzięłam pierwszą tabletkę?

Mam 17 lat. Niedawno zaczęłam brać (15 marca, dzień po okresie) swoje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Czy w odpowiednim momencie zaczęłam je brać i czy zapewnią mi zabezpieczenie? Jeżeli tak, to po jakim czasie przyjmowania?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli rozpoczęła Pani zażywanie tabletek później niż 5. dnia cyklu, to  to do końca tego cyklu (oraz podczas 7-dniowej przerwy) nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję. Proszę stosować np. prezerwatywę. Powinna Pani DOKŁADNIE przeczytać ulotkę leku, który Pani zażywa!!! Błędy w zażywaniu tabletek mogą być przyczyna "wpadki"!

Pozdrawiam!