Czy w tej sytuacji będę mogła założyć wkładkę?

Witam. Plaster antykoncepcyjny zawiódł i użyłam tabletki Ellaone. Miesiączkę powinnam dostać za ok. 2 tygodnie, wtedy też miałam założyć wkładkę Mirenne, jednak gdy ostatnio wzięłam tabletkę po spóźniał mi się okres. Czy pomimo nie wystąpienia miesiączki w przewidywanym czasie i wykluczeniu ciąży będę mogła założyć wkładkę?
KOBIETA, 20 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli lekarz wykluczy możliwość zapłodnienia, to wkładkę antykoncepcyjną Mirena można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego.

Zazwyczaj aplikuje się ją jednak w ciągu siedmiu dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego, ponieważ zapewnia to natychmiastową ochronę oraz sprawia, że kanał szyjki macicy jest bardziej rozchylony, co ułatwia lekarzowi aplikację wkładki. Jeśli założy Pani wkładkę w dowolnym dniu cyklu trzeba będzie przez jakiś czas stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Jeśli więc menstruacja nie pojawi się w wyznaczonym terminie, to proszę porozmawiać z ginekologiem o możliwości założenia wkładki pomimo braku miesiączki.

Pytania, w których poruszane są podobne kwestie znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-wkladka-wewnatrzmaciczna-zaczyna-dzialac,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-po-zalozeniu-wkladki-mirena-nastepuje-skutecznosc-antykoncepcyjna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-najlepiej-zalozyc-wkladke-domaciczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.