Czy w tej sytuacji powinnam przez 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Dzień dobry. Rozpoczęłam antykoncepcję hormonalną. W czwartek, tak około godziny 12 dostałam plamienie, taki śluz lekko zabarwiony krwią, potem około 19 ponownie. Chciałam ustalić, żeby tabletki brać o 20 na wieczór, więc w ten czwartek o 20 wzięłam pierwszą tabletkę. Myślałam, że do wieczora się okres rozkręci, ale dopiero jak wstałam w piątek o 5 rano to dostałam takiego typowego krwawienia. Mam w związku z tym pytanie, czy jestem chroniona już od pierwszego dnia okresu? Czy w tej sytuacji powinnam przez 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie? Tabletki to Vibin mini, 21 z hormonami, 7 placebo.
KOBIETA, 24 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli plamienie, które pomyliła Pani z miesiączką było zapowiedzią menstruacji, to postąpiła Pani prawidłowo zażywając pierwszą tabletkę antykoncepcyjną w dniu plamienia. Inaczej by było, gdyby menstruacja nie nastąpiła tuż po plamieniu.

W obecnej sytuacji powinna Pani mieć natychmiastową ochronę antykoncepcyjną, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Odpowiedzi na podobne pytania zadawane przez inne użytkowniczki znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zastosowanie-tabletki-antykoncepcyjnej-w-pierwszym-dniu-plamienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-pierwsza-tabletke-antykoncepcyjna-powinnam-przyjac-w-pierwszym-dniu-plamienia-czy-krwawienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-wzieta-w-trakcie-plamienia-czy-ochrona-jest-skuteczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.