Czy zabiegi zmniejszenia żołądka są refundowane przez NFZ?

Dzień dobry . Chciałabym się dowiedzieć czy zabiegi zmniejszające żołądekrefundowane przez NFZ . Jeśli tak to jakie kryteria należy spełnić . Moje BMI wynosi 45. Dziękuję za odpowiedź . Małgorzata K.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli istnieją medyczne wskazania do wykonania zabiegu to oczywiście operacja taka jest refundowana przez NFZ. Wskazania to min. : pacjent z BMI 35-50, silna motywacja (zgoda na kryteria żywieniowe i psychologiczne), niejedzący słodyczy nieobjadający się
niejedzący pod wpływem stresu,
wyrażający zgodę na opiekę poszpitalną oraz zgodę na umieszczenie implantu w ciele.
Ważny jest także brak w wywiadzie zgagi oraz źle kontrolowanej cukrzycy typu 2.

Tak, zabiegi bariatryczne (operacyjne leczenie otyłości) są wykonywane w ramach NFZ. Wskazaniami są otyłością III stopnia (BMI>40 kg/m2) oraz otyłością II stopnia (BMI>35 kg/m2), jeżeli występują dodatkowe choroby związane z otyłością (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów). Oczywiście trzeba tylko znaleźć ośrodek, który wykonuje takie zabiegi bariatryczne.