Depresja i ChAD oraz choroby towarzyszące a uzyskanie stopnia niepełnosprawności

Witam. Od stycznia 2013r. cierpię na depresję. W tym samym roku, bo w grudniu zdiagnozowano u mnie CHAD. Chorobie tej mam stwierdzone inne schorzenia typu: znaczny refluks żołądkowo-przełykowy, nerwice wegetatywną, przewlekłą pokrzywkę idiopatyczną i problemy gastryczne - krwawienia z odbytu (jeszcze nie zdiagnozowane). Czy z moją główną jednostką chorobową - choroba psychiczna, mogę wystąpić o uzyskanie stopnia niepełnosprawności?. Czy warto składać dokumenty? Proszę o pomoc i poradę.

W przypadku CHAD a także nasilonych nerwic są orzekane czasem decyzje o uzyskaniu stopnia niepełnosprawności, najczęściej na czas określony.
Warto zastanowić się, czy faktycznie objawy na tyle utrudniają Panu funkcjonowanie, że warto się o to starać. Zachęcam też do konsultacji w tej kwestii z Pana lekarzem psychiatrą i psychoterapeutą- znają Pana i trudności, z jakimi się Pan boryka, historie choroby i będą mogli najrzetelniej doradzić, jaka najlepszą drogę obrać. Gdy będzie trzeba od razu także będą mogli wypisać wnioski.
Ważne jest jednak, żeby do organu orzekającego dostarczyć pełną historię choroby oraz dokumentacje przebiegu leczenia. Wraz z wnioskiem i opinią psychiatry jest ona podstawa w orzecznictwie.