Dlaczego dziecko ma nieświeży oddech?

Dzień dobry. Córka (6 lat) ma problem z nieświeżym oddechem, który nie wynika ze złej higieny jamy ustnej. Od strony dentystycznej jest wszystko ok, zęby zdrowe, dbamy o higienę. Nieprzyjemny zapach wydobywa się z jakiegoś miejsca głębiej, bo nie śmierdzi sama jama ustna, tylko przy mówieniu wydobywa się ten zapach. Najczęściej ma to miejsce gdy dziecko jest przeziębione, bardzo często ma przy tym nalot na języku, taki białawy, który nie schodzi mimo mycia języka. Staram się dbać o jej nawodnienie, ale niepokoi mnie ten stan rzeczy. Syn mimo że też często przeziębiony, nigdy nie miał problemu z brzydkim zapachem z ust, więc nie chce zrzucać winy na przeziębienie, wydaje mi się że problem jest bardziej złożony. Dodam, że ja sama od dzieciństwa zmagam się z brzydkim zapachem, wręcz cuchnącym, który "odziedziczyłam" po ojcu, miał to samo. Jak w przypadku córki problemów dentystycznych nie ma. Dodatkowo miałam gastroskopię żeby sprawdzić czy to może Helicobacter pylori, ale badanie tego nie wykazało. Nie wiem jakie badanie jeszcze można wykonać.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nieprzyjemny zapach z ust dziecka może być czasami bardziej złożonym problemem, niż nam się wydaje. Oczywiście, gdy tylko zauważymy taką dolegliwość, powinniśmy jak najszybciej działać, aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi choroby.

Bardzo często przyczyną przykrego zapachu z jamy ustnej u dzieci jest nadmierny rozwój bakterii w jamie ustnej, które doprowadzają do rozkładu białek na wczesnym odcinku układu pokarmowego, tutaj leczenie można wspomóc, dodatkowo używając skrobaków do języka, które pomogą pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Innym powodem tego zjawiska może być infekcja grzybicza, na którą wskazywałby biały nalot na języku, jednak w celu jego oceny warto zrobić wymaz, aby mieć pewność, z jakimi drobnoustrojami mamy styczność.

Na nieświeży oddech mogą mieć także wpływ problemy laryngologiczne, np. gromadzenie wydzieliny z nosa na tylnej części grzbietu języka czy uchyłków przełyku; gastrologiczne: np. refluks żołądkowo-przełykowy czy choroby metaboliczne.

W związku z powyższym należy udać się jak najszybciej na początek do pediatry, w celu wykluczania kolejnych przyczyn powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust, dzięki czemu możliwe będzie uporanie się z tym problemem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/nieswiezy-oddech-o-czym-swiadczy-wideo https://portal.abczdrowie.pl/nieswiezy-oddech-objaw-raka-trzustki-wideo https://portal.abczdrowie.pl/stres-powoduje-nieswiezy-oddech-zobacz-co-jeszcze https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyce-poczujesz-w-ustach-tego-objawu-nie-lekcewaz

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.