Dlaczego krwawię żywą krwią z odbytu?

Witam. Czy możliwym jest, że podczas wypróżniania kapie żywa czerwona krew z innego odcinka przewodu pokarmowego, niż jelito grube? Z kolonoskopii miesiąc temu nic oprócz usuniętego mikropolipa nie wyszło. Jelito sponiewierają często kwaśne biegunki, czyżby uszkadzały ścianę jelit?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

żywy, jaskrawoczerwony kolor krwi z odbytu wskazuje na krwawienie z dolnego odcinka dróg pokarmowych – w przeciwnym wypadku krew ulega utlenieniu i przybiera kolor czarny.

Natomiast nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyn krwawień w Pani przypadku –może być ich wiele, poczynając od często bagatelizowanych hemoroidów. Kwaśny odczyn stolca nie powinien powodować takiego krwawienia, ale już same biegunki mogą w konsekwencji prowadzić nawet do uszkodzeń mechanicznych śluzówki jelita grubego i krwawienia podczas wypróżnień.

O przyczynach krwawień z odbytu szerzej traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

W tym wypadku warto zwrócić się do proktologa, a także wykonać kompleksowe badania kału (na obecność krwi utajonej, posiew i poziom enzymów: kalprotektyny, zonuliny, alfa1-antytrypsyny czy laktoferryny).

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Proszę pamiętać, że należy przede wszystkim ustalić źródło biegunek – stany zapalne i choroby jelit mogą manifestować swoją obecność zarówno krwawieniami z odbytu, jak i biegunkami.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.