Dlaczego mam te częste przeziębienia?

Mam 25 lat. Od kilu lat zauważam u siebie nadwrażliwość na chłodne temperatury. Jeśli przebywam przez krótki czas na chłodzie momentalnie choruję (np 15 stopni i t-shirt albo chłodniejsza noc). Dochodzi do sytuacji że nie mogę wyjść na zewnątrz bez czapki jeśli temperatura jest poniżej 15stu stopni, albo jest wiatr. Przeziębienie wygląda w taki sposób że jest mi cały czas zimno, mam tendencje do ubierania bardzo ciepłych ubrań, pocenia się i picia gorącej herbaty, nawet przy temperaturach rzędu 28 stopni. Jestem cały czas osłabiony i muszę leżeć w łóżku, boli mnie głowa Myślałem, że to wina krzywej przegrody nosowej, jednak operacja nie pomogła. Jestem również alergikiem i jak się odczulałem kilka lat temu to nie miałem takich problemów. W skrócie - jeśli jest chłodno momentalnie choruje (ból głowy, osłabienie, stan podgorączkowy, poczucie chłodu), zdarza się to bardzo ciężko i muszę się dogrzewać przez kilka dni. Co to może być? Gdzie mogę się zwrócić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

taka nadwrażliwość na chłód, o jakiej Pan wspomina może mieć różne podłoże. Winna może być dieta – organizm nie otrzymuje składników odżywczych, które wzmocniłyby go w walce z chorobą. Sytuacje pogarszają też używki – alkohol, papierosy itd. Być może też ma Pan zbyt mało tkanki tłuszczowej. Ponadto warto przyjrzeć się swojej aktywności fizycznej – za mało ruchu, ale też za mało snu może prowadzić do częstszych infekcji. Dolegliwość ta może mieć również podłoże psychiczne – nadmierny stres, a nawet nerwica może przyczynić się do takiej wrażliwości na chłód. Innym powodem nawracających infekcji może być niedobór odporności lub problemy z tarczycą.

Sytuacja, być może mocno już dla Pana frustrująca, powinna być skonsultowana z lekarzem pierwszego kontaktu. Specjalista zleci niezbędne badania, jak np. morfologię krwi, badania moczu, badania tarczycy itp. Zachęcamy, by nie bagatelizować problemu.

Proszę jeszcze zerknąć na artykuły powiązane z tematem poruszonym w pytaniu:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-ci-zimno-i-sie-trzesiesz-sprawdz-dlaczego

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-przeziebienie

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-dochodzi-do-obnizenia-odpornosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.