Drażliwość i nerwowość po zawale serca - czy to może być depresja?

Witam. Mój mąż w ubiegłym roku przeszedł zawał serca. Jest po zabiegu plastyki wieńcowej i wszczepieniu stentów. Przestał również palić papierosy - palił od 16 roku życia, a teraz ma 46 lat.

Jest bardzo nerwowy, wiele rzeczy wyprowadza go z równowagi, jest wybuchowy, drażliwy, czasami odcina się od domowników. Potrafi cały dzień przesiedzieć w fotelu praktycznie w jednej pozycji i patrzeć w telewizor.

Nie wiem co robić, ponieważ on potrzebuje spokoju, a ja już nie wytrzymuję i zaczynam wybuchać. Czy jego zachowanie to jakaś depresja po zawale czy raczej wynik odstawienia papierosów?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na podstawie tak krótkiego opisu trudno mi potwierdzić lub wykluczyć depresję u Pani męża. Drażliwość i wybuchowość mogą występowac jako jeden z objawów nikotynowego zespołu odstawiennego. Drażliwość, niepokój, izolowanie się od bliskich może być również objawem depresji.

Jak wykazują badania, depresja może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i obniżać skuteczność ich leczenia - dlatego warto byłoby nakłonić męża na wizytę u lekarza psychiatry. Po uzyskaniu dokładnych informacji na temat samopoczucia małżonka oraz osobistej rozmowie lekarz będzie mógł postawić diagnozę i zalecić odpowiednie postępowanie.

Z pozdrowieniami