EEG głowy u dziecka: czy wszystko jest w porządku?

Witam, proszę o interpretację wyników badań EEG głowy mojej córki. Pierwsze badanie miała wykonane w dniu 02.12.2010 r. Miała wówczas 6 lat i 6 miesięcy.  Opis: Zapis wykonany w zasypianiu i w śnie fizjologicznym. W zasypianiu pojawiają się fale theta 405 Hz, zarejestrowano również 1 sekundowe serie wysokonapięciowych fal wolnych 3,5 Hz. SEN - cechy snu słabo wyrażone, wrzeciona snu niezbyt liczne, krótkie o f 13 Hz, w odpr czołowo-skron Sporadycznie rejestruje się synchroniczne fale ostre z tendencją do uogólniania się FS nie nasila zmian. Orzeczenie: zapis z rejestracją nielicznych zmian czołowych z tendencją do uogólniania się. W międzyczasie została zdiagnozowana przez psychiatrę jako dziecko ADHD, przez neurologa została jej przepisana D*** 2x1 tabl. Kontrolne badanie EEG zostało wykonane w dniu 15.07.2011 r. Miała wówczas 7 lat i 1 miesiąc. Opis: Zapis wykonany w czuwaniu. Czynność podstawowa mózgu prawidłowa, dominuje rytm alfa 8-9 Hz, w odpr skron-ciem gł po str. prawej rejestruje się synchroniczne fale ostre i zesp. fala ostra - wolna z zaznaczoną propagacją zmian, RZ zaznacza się FS nie zmienia zapisu, HW zwalnia czynność podstawową.  Orzeczenie: zapis czuwania z rejestracją zmian skron-ciem gł po stronie prawej. Nadmienię, że neurolog nie stwierdził wyraźnie, że dziecko ma epilepsję jakiegokolwiek rodzaju. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Sylwia B.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

interpretacja zapisu EEG u dziecka jest trudna, czasami nie udaje się wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Istotny jest nie tylko zapis EEG, ale przede wszystkim wywiad dotyczący objawów i dolegliwości u dziecka, które mogą sugerować istnienie patologii. Okazuje się bowiem, że u wielu zdrowych dzieci oraz dorosłych zapis ten może odbiegać od normy i nie wiąże się to z chorobą.

Nieprawidłowy zapis nie oznacza zatem, że rozpoznajemy padaczkę lub inne schorzenie neurologiczne. Z drugiej strony u dzieci, które mają padaczkę, zapis EEG wykonany między napadami może być prawidłowy.

Niestety trudno interpretować ten zapis nie znając historii choroby dziecka. Nadmienię również, że interpretacja powinna należeć do lekarza neurologa dziecięcego posiadającego duże doświadczenie w tej kwestii. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do rozpoznania, najlepiej zapytać o to lekarza prowadzącego córkę.

Pozdrawiam serdecznie

A jakie są dokładnie objawy neurologiczne,jakie dolegliwości, Zasada jest taka, że nie leczymy zapisu ale chorego,decyduje stan kliniczny. Wiadomo, iż 30 procent zdrowej populacji ma nieprawidłowy zapis EEG . Proszę zachować spokój.