Guzy na tarczycy

Witam. W przychodni wyknałam usg tarczycy i okazało się, że mam 2 guzy: jeden na płacie prawym (0,56cm) a drugi na lewym (0,36cm). U endokrynologa (7 dni później) guzek na prawym płacie miał już średnicę 0,70 cm. Wykonano biopsję (18.12.2013), wyniki 14 lutego. Od kilkunastu dni mam jakiś taki ucisk w szyi, jakbym miała zasłoniętą czymś 3/4 przełyku. Czy możlwie jest, że oś się dzieje z tymi guzami /samą tarczycą? I jak mam się ustosunkować do wyników biopsji, która była wykonana 2 m-ce temu?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Wynik biopsji będzie wiążący mimo tak dużego upływu czasu. Na temat charakteru guzów nie można się wypowiedzieć bez wyniku USG i wyniku biopsji.

Dwa milimetry różnicy w pomiarze guza w USG uznawane jest za dopuszczalny błąd pomiaru, nie świadczy o tym, że guz rośnie. Gdzie się oczekuje na wynik biopsji 2 miesiące? Standardowo wykonuje się to badanie w około tydzień.

Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
www.dbajopiersi.pl