Jak interpretować wynik badania RM kręgosłupa i jakie leczenie podjąć?

Witam, prosze o interpretacje badania. Jak to leczyc? Może jakieś ćwiczenia? basen? Rehabilitacja? Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1,T2-zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Zniesiona lordoza L. Trzony lędźwiowe prawidłowej wysokości. Stan po przebytej chorobie Scheuermanna – pojedyncze guzki Schmorla w blaszkach granicznych trzonów L. Umiarkowana dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 (zmiany wyraźniej wyrażone). Szerokopodstawna, obustronna, lateralizująca w prawo wypuklina krążka L4/L5 uciska worek oponowy, modeluje korzenie nerwowe w prawym zachyłku oraz spłyca prawy otwór. Szerokopodstawna, obustronna, lateralizująca w lewo przepuklina jądra miażdżystego krążka L5/S1 uciska worek oponowy i korzenie nerwowe S1 w lewym zachyłku bocznym oraz modeluje korzenie S1 w zachyłku po prawej. Poza tym bez cech dyskopatii oraz ucisku krążków na struktury wewnątrzkanałowe. Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy.

Lek. Tomasz Budlewski

a jakie objawy? czy jakiś uraz? jaka praca? konieczna konsultacja lekarza neurochirurga.