Jak leczyć te problemy ze snem u 26-latka?

Witam od roku ćwiczę na siłowni ,od 3 miesięcy mam problemy ze snem (tylko w dzień treningowy) Zasypiam normalnie ale po 3,4 godzinach budzę się i nie mogę dalej spać nie stosuje żadnych pobudzaczy i nie pije kawy trening w godzinach 14-16 a 3tygodniowa przerwa nie pomogła. Gdzie może leżeć problem ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Chociaż zwykle aktywność fizyczna korzystnie wpływa na jakość snu, to jednak osoby intensywnie trenujące często uskarżają się na problemy ze snem. Najczęstszą przyczyną są zbyt intensywne treningi (zwłaszcza w godzinach wieczornych) prowadzące do przetrenowania oraz stosowanie środków stymulujących.

Nie napisał Pan, jak dynamiczne są Pana treningi. Czy próbował Pan zmniejszyć ich intensywność do takiego poziomu, by nie miały niekorzystnego wpływu na sen? Być może jest Pan po prostu przetrenowany, przemęczony. Należy pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny to duże obciążenie dla organizmu, zwłaszcza dla serca. Wydzielają się duże ilości hormonów pobudzających – m.in. adrenaliny, noradrenaliny. Ten stan pobudzenia utrzymuje się jeszcze wiele godzin po zakończeniu treningu. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek sprawdzał Pan sobie tętno oraz mierzył ciśnienie po wysiłku oraz przed pójściem spać. Jeśli nie, to proszę zacząć to robić. Te parametry mogą być istotne dla oceny pracy Pana serca. Zalecałabym też wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie pakietu badań podstawowych, w tym oznaczenie poziomu hormonów tarczycy i minerałów.

Odpowiedź może też leżeć w diecie. Czy nie zmniejszył Pan drastycznie ilości spożywanych węglowodanów w celu szybszej utraty wagi lub wymodelowania sylwetki (tzw. modne „docięcie”)? Wielu sportowców zauważa poprawę snu (zarówno skrócenie czasu potrzebnego na zaśnięcie, jak i lepszą jakość snu), gdy przed snem jedzą posiłek zawierający większą ilość węglowodanów. Związek ilości węglowodanów w diecie z jakością snu wykazał zespół naukowców z Uniwersytetu Loughborough. Z wniosków opublikowanych na łamach "Journal of Sports Sciences" wynika, że zwiększenie ilości tych składników w diecie cyklistów zmagających się z zaburzeniami snu przyniosło dobre efekty: poprawiła się jakość snu i regeneracja potreningowa, polepszyły się wyniki sportowe, a także nastrój i kondycja psychiczna. Pewną pomocą może być dla Pana także suplementacja magnezem w godzinach wieczornych oraz stosowanie ziołowych preparatów ułatwiających zasypanie.

Więcej informacji o wpływie diety na sen znajdzie Pan w poniższych artykułach:

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-sen

https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-dzieki-diecie-mozesz-poprawic-swoj-sen-7-potwierdzonych-naukowo-porad

Pozdrawiam Pana serdecznie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.