Jak leczyć zaparcia po cesarce?

Witam jestem po 2 cesarce odkąd urodzilam drugie dziecko mam do tej pory częsty problem z zaparciami. 7 miesięcy już po urodzeniu, przy większym wysiłku przy chęci wypróżnieniach leci z odbytu krew. Piłam już dulcosoft i pomogło na chwilę i znowu jest to samo co mogę zrobić? Czy powinnam zacząć się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie powinna Pani skontaktować się z lekarzem – internistą bądź proktologiem. Konieczne jest wykonanie na początek badania per rectum w celu ustalenia przyczyny problemów z wypróżnieniem. Być może konieczna będzie także kolonoskopia oraz badanie USG transwaginalne. Jeżeli zaparcia oraz krwawienie z odbytu przy próbach wypróżnienia pojawiły się po porodzie, to należy wziąć pod uwagę zrosty, które utrudniają defekację. Tutaj w odpowiedzi na pytanie odnajdzie Pani więcej informacji: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-po-cesarce-mam-bolesne-owulacje.

W takim przypadku częstą dolegliwością bóle brzucha, wzdęcia, gromadzenie się gazów i oczywiście zaparcia. Przyczyną są zrosty powodujące niedrożność jelita cienkiego. Niestety jest to stosunkowo częste powikłanie po zabiegu cesarskiego cięcia – proszę pamiętać, że operacja ta jest inwazyjna, a w procesie gojenia tkanek często dochodzi do nieprawidłowości. Odsyłam do materiału wideo: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-cesarskiego-ciecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.