Jak leczyć zatoki na podstawie wyników badań?

Od kilku lat mam problem z zatokami -praktycznie przez cały rok mam katar i zatkany nos- najgorzej jest jesienią i wczesną wiosną ( jeśli nawet trochę się wyciszy to zawsze wraca po 1-2 tygodniach ). Dodatkowo z migdałków wychodzi mi jakaś dziwna żółta wydzielina (gęste grudki które wyciskam co 2-3 dni patyczkami higienicznymi). Ostatnio zrobiłem TK zatok poniżej wynik: "Zatoki oboczne nosa typowego kształtu i wielkości Przyścienne pogrubienie błony śluzowej w zatokach szczękowych, klinowych, czołowych i w komórkach sitowych. Kompleksy ujściowo-przewodowe zatok szczękowych niedrożne. Ograniczenia kostne zatok nie wykazują zmian. WN: Zmiany prawdopodobnie zapalne w zatokach jw." Wizytę u laryngologa mam dopiero w połowie maja, co mogę zrobić w tej sytuacji ?

Lek. Paweł Szadkowski

Może pan stosować irygację jamy nosowej przy użyciu soli morskiej lub innych preparatów. Nie należy nadużywać (max 7 dni) preparatów z xylometazoliną ponieważ ich przewlekłe stosowanie tylko pogorszy sprawę. Wynik TK świadczy od zmianach zapalnych, ale nie jest bardzo niepokojący. Jeśli laryngolog postawi u pana rozpoznanie przewlekłego zapalenia zatok to leczeniem pierwszego rzutu są sterydy stosowane donosowo przez okres kilku miesięcy i na ogół przynoszą dobry efekt. Warto wykluczyć również przyczynę alergiczną lub współistniejącą alergię, która może nasilać dolegliwości.