Jak ocenić ten opis MR głowy kobiety?

Moja mama odebrałą dziś opis rezonansu magnetycznego głowy. Niepokoję się, a wizyta u neurologa dopiero za miesiąc. Czy mogę prosić o interpretację? Kilkanaście ognisk zmienionego sygnału wielkości do 8mm w istocie białej płatów czołowych i ciemieniowych, miejscowo zlewające się, bez cech restrykcji, dyfuzji wzmocnienia kontrastowego- demielinizacyjne naczyniopochodne. Fazekas 2. Cechy leukoencefalopatii okołokomorowej istoty białej. Poza tym tkanka nerwowa mózgu oraz struktur tylnojamowych w granicach normy. Patologicznego wzmocnienia po podaniu środka kontrastowego nie stwierdzono. Układ komorowy prawidłowej szerokości , symetryczny, nieprzemieszczony. Płynowe przestrzenie przymózgowe zachowane

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu mama miała wykonywane badanie rezonansu magnetycznego głowy. Czy występują jakieś niepokojące objawy ze strony układu nerwowego, jak: bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, zaburzenia równowagi i wzroku, a także nudności i wymioty?

Istotne są też choroby współtowarzyszące, które miałyby wpływ na wynik badania. Jednakże z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan zdrowia Pani mamy, dlatego warto poczekać na konsultację z lekarzem neurologiem, który po analizie wyniku badania obrazowego zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Na podstawie wskazanego opisu rezonansu głowy, można by stwierdzić, że wyodrębniono pojedyncze zmiany ogniskowe, mogące odpowiadać między innymi torbielom. Ponadto ogniska demielinizacyjne z cechami naczyniopochodnym mogą być wynikiem udaru niedokrwiennego mózgu, zapalenia naczyń, czy powikłaniami po cukrzycy.

Każdy wynik rezonansu powinno się interpretować wraz z obecnym stanem zdrowia pacjenta.

Życzymy Pani dziecku dużo zdrowia i dobrego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/otepienie-naczyniopochodne

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym postem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-naczyniopochodne-w-mozgu-a-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.