Jak ocenić wynik TK głowy u 28-latki?

Proszę o interpretację wyniku TK głowy. Pacjentka 65l. z zawrotami głowy występującymi rzadko i przy stresie oraz cięższej pracy. Opis: Bez cech krwawienia śródczaszkowego. Mózgowie z nielicznymi drobnymi zmianami naczyniopochodnymi w istocie białej półkul mózgowych dokonanymi w przeszłości i z poszerzonymi przestrzeniami V-R. Układ komorowy nieposzerzony, symetryczny, bez cech przemieszczenia. Przestrzenie płynowe poza układem komorowym zachowane. W lewym przedziale zatoki klinowej miękkotkankowa zmiana o wym. 14x13x6 mm (apxdsxcc)- wskazana dalsza diagnostyka. Kości pokrywy i podstawy czaszki bez zmian pourazowych oraz zmian ogniskowych. Z góry dziękuję za opinię.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy o stan zdrowia bliskiej osoby. Nie wspomniano natomiast, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.

Trudno z racji odległości ocenić jednoznacznie wynik badania, dlatego też zalecamy konsultację u lekarza neurologa, który po analizie dotychczasowego badania zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnie rozszerzonej diagnostyce.

Na podstawie wyniku tomografii głowy można by stwierdzić, że wystąpiły nieliczne zmiany naczyniopochodne mogące być skutkiem pewnych zmian w mózgu. Czynnikami, które wpływają na taki stan są między innymi: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, przebyty udar, czy starszy wiek.

Nie ma jednej metody, która usunęłaby powstałe zmiany naczyniopochodne, jednak warto odnaleźć przyczynę takiego stanu, aby móc zahamować dalszy rozwój przypadłości.

Niezbędne może okazać się rozszerzenie diagnostyki o holter oraz echo serca wraz z oznaczeniem lipidogramu oraz elektrolitów e surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa

https://portal.abczdrowie.pl/otepienie-naczyniopochodne

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-naczyniopochodne-w-mozgu-a-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.