Jak ocenić ten wynik TK zatok u 23-latki?

Witam, otrzymałam wyniki TK zatok, czy to coś poważnego? Wynik- Nasilone ,polipowate zmiany w zatokach szczękowych,w sitowiu ,w jamie nosa na poziomie małżowin nosowych środkowych,w zachyłkach czołowych,w zatoce szczękowej prawej z komponentą gęstego ,pienistego płynu. Zgrubienia miękkotkankowe w zatoce czołowej lewej do 10mm,w zatoce klinowej do 7mm. Kompleky ujściowo-przewodowe niedrożne. Przegroda nosa skrzywiona w lewo.Przerost małżowiny nosowej dolnej lewej.Zaburzenie drożności jamy nosa.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani dokładne badanie obrazowe zatok. Taka diagnostyka pozwala wychwycić najmniejsze zmiany i nieprawidłowości w obrębie badanego obszaru.

Istotne jest, czy odczuwa Pani pewne dolegliwości związane z układem oddechowym, czyli między innymi: przewlekły katar, niedrożność nosa, ból i ucisk zatok, a także pogorszenie słuchu.

Analizując przedstawiony przez Panią wynik badania, można by stwierdzić, że prawdopodobnie obecne są liczne zmiany mogące odpowiadać polipom. Są to zmiany pozapalne, powstałe na skutek częstych infekcji górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych zatok, nieżytu nosa, a także alergii wziewnych.

Często stosuje się w takim przypadku leczenie zachowawcze, polegające na przyjmowaniu sterydów do nosa, leków antyhistaminowych oraz leków obkurczających śluzówkę nosa, a także laseroterapię. Jednakże w przypadku zaawansowanych zmian, zazwyczaj przeprowadza się zabieg usunięcia polipów.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem, który po analizie wyniku tomografii zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.