Jak pozbyć się tego nadmiernego owłosienia twarzy?

Dzień dobry, mam 21 lat. Od 3 lat zmagam się z trądzikiem (występuje głównie na brodzie) i od 7 lat z nadmiernym owłosieniem. W okresie dojrzewania nie miałam problemu z trądzikiem, tylko mi się pojawiły włoski nad górną wargą, na brzuchu i między piersiami. Od 3 lat mam włoski również na brodzie i do tego wypadają mi włosy czasami. Zrobiłam badania hormonalne, podaję wyniki: testosteron - 41 ng/dl (zakres 6-82), DHEA-SO4 - 196,00 (zakres 148-407), estradiol 72,60 pg/ml (zakres referencyjny w fazie owulacji 41-398) I mam trochę podwyższony wynik androstendionu 3,65 ng/ml (zakres 0,3-3,3). Również mam pytanie czy mogę pójść do lekarza ginekologa w celu przypisania tabletek antykoncepcyjnych i czy to mi pomoże czy tylko wyeliminuje objawy na czas brania tabletek? Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Najpierw odniosę się do kwestii diagnostyki hirsutyzmu (nadmierne owłosienie u kobiet), ponieważ ustalenie przyczyny tego zaburzenia jest kluczowe i od tego zależy dalsze postępowanie.

Najczęstszą przyczyną hirsutyzmu jest tzw. zespół policystycznych jajników (PCO, PCOS); rzadziej: hiperprolaktynemia, przerost kory nadnerczy, zespół Cushinga, czynniki genetyczne; ponadto: nadwaga/otyłość, niektóre leki. Warto też wykonać diagnostykę pod kątem choroby Hashimoto oraz insulinooporności, ponieważ często współwystępują one z w/w zaburzeniami endokrynologicznymi.

W Pani wynikach badań niepokojący jest podwyższony poziom androstendionu, czyli jednego z androgenów nadnerczowych (hormonów steroidowych) wytwarzanych przez korę nadnerczy, a u kobiet – dodatkowo przez jajniki. Podwyższony poziom tego androgenu może mieć co najmniej 2 przyczyny – nieprawidłową pracę jajników i/lub właśnie nadnerczy.

Nie pisze Pani, czy przeszła dokładniejszą diagnostykę (ginekologiczną, endokrynologiczną) w kierunku ustalenia przyczyny – zarówno nadmiernego owłosienia, wypadania włosów, jak i trądziku. Z Pani wypowiedzi wnioskuję, że jeszcze nie była Pani z tym problemem u lekarza, a konsultacja ze specjalistą jest niezbędna. Z wynikami badań, które już Pani posiada, należałoby zgłosić się do lekarza ginekologa-endokrynologa. Dobrze byłoby jeszcze dodatkowo oznaczyć poziom prolaktyny i 17-OH-progesteronu oraz hormonów tarczycowych.

Leczenie hirsutyzmu zależy od jego przyczyny, w przypadku stwierdzonej choroby leczy się przyczynę pierwotną, a jeśli jest to problem o podłożu genetycznym, terapia ogranicza się zwykle do usuwania owłosienia. Jeśli przyczyną jest nadmiar androgenów, leczenie polega najczęściej na przyjmowaniu doustnych preparatów hormonalnych (antykoncepcyjnych) lub tzw. antyandrogenów. O wybranej metodzie zadecyduje lekarz. Na efekty leczenia hormonalnego trzeba poczekać nawet pół roku. Jeśli Pani hirsutyzm nie jest uogólniony, tzn. dotyczy tylko niewielkich partii ciała, wówczas warto rozważyć zabiegi trwałego usuwania owłosienia stosowane miejscowo (np. elektroliza i laseroterapia) zamiast ogólnego leczenia hormonalnego.

Zachęcam do lektury poniższych materiałów:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm

https://portal.abczdrowie.pl/hirsutyzm-kiedy-wlosy-u-kobiet-staja-sie-problemem

https://portal.abczdrowie.pl/androstendion

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-hirsutyzm-u-18-letniej-osoby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/eskalacja-problemu-z-nadmierny-owlosieniem-po-odstawieniu-tabletek-atywia

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.