Jak przytyć przy stwardnieniu rozsianym?

Dzień dobry. Mam 33lata I jestem chora na SM. Mam problem z przytyciem. Mam 164cm I waże 45kg. Jak mogę przytyć i utrzymać ta wagę przy mojej chorobie. Dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,
Przy stwardnieniu rozsianym bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i niedopuszczenie do niedożywienia. Jednak bardzo ważne jest również to, w jaki sposób Pani przytyje tzn. najlepiej aby przyrost wagi był spowodowany przyrostem jak największej ilości mięśni, a tkanka tłuszczowa jest troszkę mniej ważna przy SM. Obecna waga faktycznie jest zbyt niska. Proszę spróbować jeść małe ale częste posiłki, może być ich nawet 6-8. Do dotychczasowej diety proszę wprowadzić małe objętościowo ale kaloryczne produkty np. do owsianki dodać mleko kokosowe i trochę mleka w proszku. Do potraw dodać zmielone orzechy lub migdały. Jako przekąskę można jeść suszone owoce, z twarogów wybierać tłuste, z jogurtów greckie zamiast naturalnych, mleko tłuste zamiast 0,5%. Do puree z ziemniaków można dodać odrobinę słodkiej śmietanki/oleju/masła. W ten niewidoczny sposób można zwiększać wartość kaloryczną produktów. W aptekach może Pani również dostać odżywki typu Nutridrink - mają one objętość 125ml i są bardzo odżywcze. 1-2 Nutrdrinki dziennie sporo podniosą kaloryczność diety. Podobnie, w aptece można kupić odżywki medyczne, białkowe w proszku (np. Protifar) i dodawać je do posiłków.
Pozdrawiam
Maja Czerwińska-Rogowska dietetyk kliniczny Gryfice