Jak trzeba ocenić taki opis gastroskopii?

Witam, Miałam dzisiaj gastroskopie i chciałabym się skonsultować co do opisu. Co do wyniku wycinka będę wiedziała za dwa tygodnie. Opis : Przełyk o szerokim świetle i bladoróżowej blonie śluzowej, linia z na wysokosci dolnego zwieracza , nierówna z wypusyka sluzowkj żołądka 10 mm z której pobrano wycinki, wpust wiotki, nieco poszerzony nieszczęsny w inwersji okolica podwypustkowa o wyglądzie prawidłowym beż endoskopowych cech przepukliny rozwoju. Perystaltyka sprawna . Zoladek podatny na instalacje o elastycznej ścianie, zawiera skąpe jeziorko śluzowce z żółcią, błona śluzową w dnie i w trzonie bladoróżowa w antrum różowa, fałdy nie pogrubiałe, odzwiernik szeroki. Opuszka dwunastnicy pojemna o bladej błonie śluzowej, czesc poza opuszkowa I zstępującą o wyglądzie prawidłowym.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia. Nie wspomniała Pani, dlaczego była zalecona gastroskopia oraz czy występują określone objawy ze strony przełyku i żołądka.

Badanie, któremu się Pani poddała jest inwazyjną diagnostyką w celu wykrycia pewnych chorób oraz nieprawidłowości w budowie, jak i występujących zmian w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to bardzo dokładna diagnostyka, podczas której, w razie konieczności, istnieje możliwość pobrania wycinka do badań histopatologicznych, aby ocenić konkretną zmianę.

Z przedstawionego opisu badania, można by wywnioskować, że prawdopodobnie, nie występują poważniejsze schorzenia w obrębie badanych narządów. Możliwe, ze występuje u Pani heterotopia żołądkowa. Mogłaby występować na tle rozwojowym lub na skutek działania choroby refluksowej. Mogło dojść do częściowego zaniku błony śluzowej żołądka lub przełyku.

Ze względu na odległość, trudno jest określić dokładnie stan Pani zdrowia, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista mając dodatkowo opis badania histopatologicznego, będzie mógł zdecydować o dalszym leczeniu.

Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.